Resource Guide

Subjects

Grades

Categories

Formats

Methods

8 results found. Clear Filter

Time4MathFacts

Featured

By: Time4Learning

$39.95/yr

Teach math facts accurately quickly and effortlessly with fun games, practice and reporting Time4MathFacts boosts skills in addition, subtraction, multiplication and division Perfect as a homeschool supplement to math... more

Time4Learning

Featured

$19.95/Month - $30/Month

Time4Learning's online PreK - 12th Grade Curriculum includes complete student-paced lessons, printable worksheets, and graded activities for Language Arts, Math, Science & Social Studies, as well as high school... more

Linguacious

Featured

$9.99 - $24.99

Linguacious® is a multi-award-winning language learning company started in 2015 by two multicultural and multilingual parents and language learning experts, raising their kids to be trilingual The company develops... more

United Art & Education

United Art and Education was founded in 1960, in Fort Wayne, Indiana We are committed to serving schools, organizations and individuals with quality products, competitive prices and friendly customer service  Our goal... more

Stages Learning

$19-$99

Our products are created to stimulate learning at each stage of language development They feature beautiful real-photo images to capture a child's attention and engage their minds Research demonstrates that children... more

Monarch

By: AOP

$40/month

Enjoy the freedom of online learning! With automatic grading, convenient recordkeeping, and dynamic, media-rich lessons for grades 3-12, it’s no wonder that parents and students love homeschooling with Monarch Plus,... more
Faith Based

Learn Math Fast

$10-$289

A Math curriculum that allows you to start over from the beginning and learn math in about two years  The older you are, the faster you'll learn!... more